کادوی ولنتاین
هوش مصنوعی

بهترین جایگزین‌های هوش مصنوعی ChatGPT

بهترین ابزارهای جایگزین چت جی‌پی‌تی کدام‌ها هستند؟

از زمان راه اندازی عمومی در نوامبر ۲۰۲۲، ChatGPT، چت بات هوش مصنوعی مسحورکنندهOpenAI، محبوبیت خود را افزایش داده است. فیدهای رسانه های اجتماعی مملو از چیزهای خارق العاده ای است که مردم با چت بات انجام می دهند. جویندگان کار، برنامه نویسان، معلمان دبیرستان، تولیدکنندگان محتوا و متخصصان در تقریباً هر زمینه استفاده های خوبی برای این ابزار پیدا می کنند. با این حال، هنگامی که یک ابزار در مرکز توجه قرار می گیرد، به راحتی می توان سایر گزینه ها را که می توانند امکانات برابر یا حتی بهتر ارائه دهند، نادیده گرفت. ما ۹ مورد از بهترین جایگزین های ChatGPT را که هم اکنون می توانید استفاده کنید، گردآوری کرده ایم.

۱٫   Claude AI

1.   Claude AI

Claude AI بدون شک بهترین جایگزین برای ChatGPT در حال حاضر است. در دنیای پرشتاب هوش مصنوعی، این ممکن است در چند روز، هفته یا ماه تغییر کند، اما بهترین چیز در فضای چت بات هوش مصنوعی در زمان نوشتن است. شما به سختی می توانید یک چت بات هوش مصنوعی پیدا کنید که به اندازهClaude AI در خلاقیت، استدلال حس مشترک و دقت نزدیک به ChatGPT باشد. چگونه در مقابلChatGPT عمل می کند؟ Claude AI در چهار حوزه کلیدی از ChatGPT پیشی می گیرد در حالی که به راحتی در چندین معیار کلیدی خود را حفظ می کند. دارای اقدامات امنیتی سختگیرانه‌تر، طول زمینه بزرگ‌تر، پایگاه دانش جدیدتر و به نظر می‌رسد، در برخی از کارهای نویسندگی خلاق بهتر است. یکی از محدودیت های کلیدی این است که آخرین نسخه چت بات Claude AI که روی مدل زبان Claude 2 اجرا می شود، فقط برای ساکنان ایالات متحده و بریتانیا در دسترس است. اگر از VPN برای امتحان کردن این جایگزین هیجان انگیز ChatGPT استفاده کنید، نباید مشکلی ایجاد شود.

۲٫   Google Bard AI

2.   Google Bard AI

یک جایگزین ارزشمند دیگر برای ChatGPT، Bard AI گوگل است. پس از Claude AI، بارداحتمالاً قدرتمندترین و پرکاربردترین جایگزین ChatGPT است که به مدل زبان GPT OpenAI متکی نیست.

بارد گوگل با مدل زبان بزرگ PaLM 2 داخلی گوگل پشتیبانی می شود. اگرچه مدل PaLM 2 Bard در سطح معماری بنیادی شبیه GPT ChatGPT است، اما تفاوت قابل توجهی در قابلیت های عملی دو مدل زبان وجود دارد. اگرچه Bard به خودی خود کاملاً قدرتمند است، ChatGPT از این مزیت برخوردار است که توسط مدلی پشتیبانی می شود که چندین تکرار بهبود را پشت سر گذاشته است. با وجود این، باردتوانایی های چشمگیر و ده ها ویژگی مفید دارد. این یک ابزار خوب برای نوشتن مطالبی مانند مقالات و ایمیل است و توانایی های ریاضی قابل ستایشی دارد. همچنین یک کمک برنامه نویسی مفید و یک ابزار بسیار موثر برای یادگیری یک زبان جدید است. از آنجایی که به اینترنت متصل است، در حالی کهChatGPT بدون افزونه اینطور نیست، بارد در مورد امور فعلی بروزتر است.

۳٫   Bing AI Chat

3.   Bing AI Chat

چت Bing AI یا Bing مبتنی بر هوش مصنوعی مایکروسافت – هر طور که بخواهید آن را صدا کنید – یکی از بهترین چت بات های هوش مصنوعی است که از فناوری GPT-4 OpenAI استفاده می کند. این یکی از قدرتمندترین چت بات های مبتنی بر GPT است که می توانید در هر جای اینترنت پیدا کنید. این نتایج مدل GPT-4 را با فناوری اختصاصی مایکروسافت ترکیب می کند تا نتایج واقعی و به روز را برای میلیون ها کاربر Bing در سراسر جهان ارائه دهد. از آنجایی که Bing AI بر خلاف ChatGPT به داده های زنده اینترنت متصل است، می تواند اطلاعات بلادرنگی در مورد روندها و رویدادها دریافت کند که به آن کمک می کند پاسخ های مرتبط تری نسبت به ChatGPT معمولی ارائه دهد.

۴٫   AI Perplexity

AI Perplexity

مانند Bing AI، Perplexity AI یک موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی و چت بات است که داده های وب بلادرنگ و دانش را از مدل هوش مصنوعی زیربنایی خود ترکیب می کند تا پاسخ های دقیق و جامعی به سوالات کاربران ارائه دهد. Perplexity یکی از قابل اعتمادترین جایگزین های ChatGPTاست زیرا توسط فناوری GPT OpenAI پشتیبانی می شود.

با این حال، برخلاف سایر چت بات های هوش مصنوعی که صرفاً “توسط GPT پشتیبانی می شوند” و کار منحصر به فردی انجام نمی دهند، Perplexity دارای چند ویژگی جالب است که برای شما مفید خواهد بود، به خصوص توانایی آن در استانداردسازی داده های GPT با اطلاعات فعلی که از اینترنت دریافت می کند. Perplexity AI همچنین در ذکر منابع در پاسخ های خود و ارائه پیوندهایی که ممکن است برای تحقیقات بیشتر در مورد یک موضوع نیاز داشته باشید عالی است.

۵٫   Playground OpenAI GPT

Playground OpenAI GPT

حتی قبل از اینکه ChatGPT به صورت گسترده شناخته شود،Playground OpenAI GPTوجود داشت، این پلتفرمی برای عموم مردم برای بازی با نسخه های مختلف مدل های هوش مصنوعی GPT OpenAI است. متأسفانه این ابزار به اندازه ChatGPT سروصدا ایجاد نکرد. این تا حدودی به دلیل رابط کاربری فنی و عدم تبلیغات متمرکز بر مصرف کننده است.

به طرز طنزآلودی، اگرچه ChatGPT بیشتر توجه را به خود جلب می کند، مدل های GPT موجود در زمین بازی بسیار بزرگتر و قدرتمندتر از نسخه هایی هستند که ChatGPT را تغذیه می کنند. مدل‌هایی که می‌توانید در این چت بات به آن‌ها دسترسی داشته باشید، بدون شک یکی از قدرتمندترین مدل‌های زبان هوش مصنوعی هستند.

ChatGPT مانند تکرار مدل GPT استفاده شده در Playground است، اما برای مکالمه بیشتر و شبیه انسان در پاسخدهی بهتر، ساده سازی و تنظیم شده است. این مدل‌های ساده‌شده می‌توانند بهتر قصد انسان را درک کنند، پاسخ‌های خاص زمینه ارائه دهند و مکالمات منسجمی را حفظ کنند.

در حالی که ChatGPT از پاسخ به سوالات در برخی موضوعات حساس خودداری می کند، مدل زمین بازی کمتر به احتمال زیاد از پاسخ به سوالات خودداری می کند.

۶٫   Poe  ساخت  Quora

6.   Poe  ساخت  Quora

برخلاف سایر گزینه‌های موجود در لیست ما، Poe ساخت Quora کمتر یک چت بات هوش مصنوعی و بیشتر یک پلتفرم هوش مصنوعی است. Poe به شما امکان دسترسی به برخی از تثبیت شده‌ترین چت‌بات‌های هوش مصنوعی و مدل‌های زبان بزرگ را می‌دهد که در حال حاضر به صورت آنلاین در دسترس هستند. این پلتفرم همه چیز را از PaLM گوگل، Llama متا و Claude Anthropic گرفته تا چندین تکرار از مدل‌های زبان بزرگ GPT OpenAI دارد.

اما عملکرد آن چقدر خوب است؟ خب، باید بگوییم بزرگترین جذابیت استفاده از Poe، مجموعه انتخاب‌های آن است. شما می توانید بگویید Poe به نوعی ترکیبی از چت‌بات‌های موجود در یک پلتفرم خوب است. اگرچه ممکن است کیفیت خدمات مشابهی را که هنگام استفاده مستقیم از چت‌بات‌های فردی در پلتفرم ارائه دهنده اصلی آن‌ها دریافت می‌کنید، دریافت نکنید، اما انعطاف‌پذیری Poe را دوست خواهید داشت. اگر اشتراک ماهانه ۲۰ دلاری Poe را بپذیرید، اوضاع بسیار بهتر می شود که با توجه به تعداد مدل های هوش مصنوعی در اختیار شما مقرون به صرفه است. در مقایسه، همین مبلغ به شما امکان دسترسی به اشتراکChatGPT Plus برای یک ماه را می دهد.

۷٫   YouChat

7.   YouChat

YouChat، مانند اکثر گزینه‌های جایگزین ChatGPT در لیست ما، توسط مدل هوش مصنوعی GPT-3.5 OpenAI پشتیبانی می‌شود. این به آن توانایی‌های مشابه ChatGPT رایگان می‌دهد. دارای یک رابط کاربری شیک و رنگی است و به طور مرتب در موتور جستجوی You.com در هم تنیده است.در نتیجه، YouChat می‌تواند به عنوان یک موتور جستجو عمل کند که فهرستی از پیوندها به صفحات وب نمایه شده مرتبط با پرسش شما را ارائه می‌دهد. یا می توانید پاسخ های مکالمه ای معمولی به سبک ChatGPT برای سوالات دریافت کنید. اگر به دنبال یک موتور جستجو و چت باتی مانند ChatGPT در یک محصول هستید، YouChat یک گزینه عالی است.

اگرچه YouChat از مدل‌های GPT OpenAI استفاده می‌کند، درست مانند Perplexity AI و Bing AI، از فناوری اختصاصی برای افزایش نتایج ارائه شده توسط مدل GPT زیربنایی استفاده می‌کند تا به کاربران اطلاعات به‌روز ارائه دهد و از محدودیت‌های تاریخ قطع دانش GPT در سال ۲۰۲۱ رهایی یابد.

۸. Chatsonic

Chatsonic

فناوری اصلی پشت ChatGPT (اولین GPT 3.5، از آن زمان به GPT-4 ارتقا یافته است) همان فناوری است که Chatsonic را تقویت می کند، که آن را تقریباً به اندازه ChatGPT جالب می کند.Chatsonic یک قدم جلوتر می رود و بر توانایی های ChatGPT در عین حال رفع برخی از محدودیت های ChatGPT تمرکز می کند. اگر از ChatGPT معمولی (بدون افزونه ها) بپرسید که چه کسی قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد، نمی داند. انتظار می رود یک مدل هوش مصنوعی قدرتمند مانندChatGPT به چنین سوال ساده ای در یک چشم بر هم پاسخ دهد. با این حال، به دلیل اینکه پایگاه دانشChatGPT تاریخ قطع ۲۰۲۱ دارد، مدل هوش مصنوعی نمی تواند به سوالاتی در مورد هر چیزی که پس از سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاده است پاسخ دهد. بدون حساب ChatGPT Plus، نمی توانید با استفاده ازChatGPT در زمان واقعی به داده های اینترنت دسترسی داشته باشید. این بدان معنی است که نمی تواند به شبکه جهانی وب دسترسی پیدا کند تا اطلاعات مربوط به رویدادهای اخیر یا رویدادهایی که در داده های آموزشی آن گنجانده نشده اند را بازیابی کند.

درست مانند برخی از چت‌بات‌های موجود در این لیست، اینجاست که Chatsonic ChatGPT را پشت سر می‌گذارد چراکه  می تواند به اینترنت دسترسی پیدا کرده و اطلاعات را از نمودار دانش گوگل استخراج کند تا پاسخ های بهبود یافته ای ایجاد کند که به روز و با رویدادهای اخیر سازگارتر هستند. از Chatsonic پرسیدیم چه کسی قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و چه کسی جایزه بهترین بازیکن را دریافت کرد و ما را ناامید نکرد.

۹. Character.AI

Character.AI دقیقاً همان چیزی است که در نام آن آمده است – یک چت بات هوش مصنوعی با مضمون شخصیت که به شما امکان می دهد تعامل با افراد مشهور، شخصیت های تاریخی یا شخصیت های فیلم را شبیه سازی کنید. از شخصیت های سیاسی مانند دونالد ترامپ تا شخصیت های فیلم مانند مرد آهنین تونی استارک، Character AI مجموعه ای بزرگ و جالب از شخصیت ها را برای تعامل در پلتفرم دارد. ما یک مکالمه با تونی استارک در مورد تهیه یک لباس به سبک مرد آهنی امتحان کردیم که جالب، فراگیر و منطقی بود.

Character AI به طور چشمگیری لحن و رفتار شخصیت های ارائه شده را منعکس می کند. اگرچهCharacter.AI در درجه اول دارای مضمون شخصیت است، اما همچنان می‌توانید با استفاده از ویژگی”Character Assistant” در پلتفرم، تعامل سریع و پاسخ به سبک ChatGPT دریافت کنید. اگرچه به طور کلی چشمگیر است، انتظار پاسخ های با کیفیت ChatGPT را نداشته باشید. با این گفته، Character AI ارزش امتحان کردن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا