هوش مصنوعی

آیا ChatGPT می‌تواند حوزه سلامت را متحول کند؟

هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی راه را برای انقلاب مراقبت‌های بهداشتی و سلامت هموار می‌کنند وChatGPT در خط مقدم آن قرار دارد. با این حال، سوال بزرگ همچنان باقی است: آیا چت جی‌پی‌تی واقعاً می تواند در مراقبت و درمان بیماران تفاوت ایجاد کند؟ با استفاده از ChatGPT، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند داده های بیمار را سازماندهی کنند، اصطلاحات پزشکی را ترجمه کنند و اطلاعات را به طور موثر مدیریت کنند. اما، قبل از استفاده از آن، باید مطمئن شوید که برای مدیریت سلامت گرانبهای مردم کاملاً ایمن است.

نقش ChatGPT در بهداشت عمومی چیست؟

پردازش زبان طبیعی (NLP) مفهوم جدیدی در بخش مراقبت های بهداشتی نیست. این صنعت مدتی است از سیستم هایی مشابه ChatGPT – اگرچه به اندازه آن کاربر پسند نیست – برای مدیریت حجم عظیمی از داده هایی که روزانه با آنها سروکار دارند استفاده می کند.

با این حال، سیستم‌های NLP توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نه بیماران. متخصصان پزشکی، چه سفارشی یا از ارائه دهندگان شخص ثالث، از این سیستم ها برای کارهایی مانند سازماندهی اسناد پزشکی و انجام تحقیقات با داده ها استفاده می کنند.

ChatGPT نیز یک ابزار NLP است، اما یک چت بات معمولی نیست – بسیار پیشرفته است و صنایع مختلف قبلاً آن را برای ساده کردن کار خود و حل چالش های پیچیده پذیرفته اند.

آنچه ChatGPT را خاص می کند این است که ساده تر، کاربرپسندتر و می تواند مکالمات شبیه انسان داشته باشد. اگرچه ChatGPT و سیستم‌های NLP موجود در مراقبت‌های بهداشتی بی‌عیب و نقص نیستند، اما می‌توانند به پاسخگویی به تقاضای رو به رشد مراقبت از بیمار در سراسر جهان کمک کنند. NLP یکی از فناوری های پزشکی مهم است که آینده مراقبت های بهداشتی را شکل می دهد.

چگونه از ChatGPT در مراقبت های بهداشتی استفاده کنیم

در حال حاضر،چت جی‌پی‌تی عمدتا در بخش اداری مراقبت های بهداشتی استفاده می شود و ثابت شده است که یک تغییر دهنده بازی برای متخصصان مراقبت های بهداشتی است. ChatGPT  می تواند کارهای زیادی برای آسان تر کردن زندگی آنها انجام دهد، مانند رسیدگی به کارهای کاغذی، کارهای در دستور انجام و سیاهه ها. در یک نظرسنجی اخیر توسط Jackson Healthcare، اکثر پرستاران اعتراف کردند که ۲۵ درصد شیفت خود را صرف کارهای غیر بیمارستانی می کنند و ChatGPT قصد دارد این بار را کاهش دهد.

استفاده از ChatGPT برای مرتب کردن داده های غیرساختاری

داده های غیرساختاری در حوزه پزشکی شامل مواردی مانند یادداشت های بالینی، بازخورد بیمار و ادبیات پزشکی است. در حالی که می توانید آن را بخوانید، جستجو برای آن یک بار که در صدها سندی که توسط پزشکان ذخیره شده اند، دشوار می شود. در نتیجه، نمی توانید بینش ارزشمندی از این داده ها به دست آورید که برای تشخیص و مراقبت پزشکی بسیار مهم است.

چت جی‌پی‌تی می تواند به سرعت مقادیر عظیمی از داده ها را حتی داده های تشخیصی تجزیه و تحلیل کند. فقط یک سوال خاص با معیارهای مرتب سازی مورد نیاز از آن بپرسید، و داده های ساختار یافته ای را که به دنبال آن هستید به شما می دهد. می توانید پاسخ آن را کپی کنید، آن را در یک دفترچه یادداشت ذخیره کنید و فایل را در Microsoft Excel باز کنید تا فرآیند را به پایان برسانید!

نظارت از راه دور بیمار با ChatGPT

حتی اگر پزشکان نتوانند همیشه با بیماران خود باشند، بیماران باید علائم خود را پیگیری کنند. این جایی است که نظارت از راه دور بیمار وارد می شود. بیماران علائم حیاتی مانند فشار خون، ضربان قلب و سطح گلوکز خون را پیگیری می کنند و این داده ها را با پزشک خود به اشتراک می گذارند. سپس پزشک اطلاعات را بررسی کرده و به بیمار بازخورد می دهد. این راهی برای برقراری ارتباط و مراقبت از سلامت بیمار حتی در صورت عدم حضور در یک مکان است.

اما پزشکان هر روز مقادیر زیادی داده علائم حیاتی از بیماران دریافت می کنند که بررسی آنها می تواند طاقت فرسا باشد. خوشبختانه، ChatGPT می تواند اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم های نظارت بر سلامت در منزل را تجزیه و تحلیل کند و بینش های واضحی را برای بیماران و متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه دهد. تنها کاری که بیماران باید انجام دهند این است که نتایج خود را به اشتراک بگذارند و ChatGPT به آنها اطلاع می دهد که همه چیز طبیعی است یا خیر. از این گذشته، ChatGPT در آزمون USMLE قبول شده است!

ChatGPT به عنوان دستیار مجازی برای مراقبت از بیمار

چت جی‌پی‌تی می تواند مانند داشتن یک دستیار شخصی باشد که همیشه برای پزشکان در دسترس باشد. می تواند ارتباط با مشتری را مدیریت کند، قرار ملاقات ها را تنظیم کند و حتی به ایجاد ایمیل کمک کند. علاوه بر این، می توانید برای خلاصه کردن یادداشت های بالینی و سابقه پزشکی بیمار به آن اعتماد کنید، که آماده شدن شما برای ویزیت ها را بسیار آسان تر می کند. و با ویژگی افزونه ChatGPT-4، استفاده از آن حتی ساده تر شده است.

ChatGPT در مراقبت های بهداشتی پتانسیل دارد، اما مراقب باشید!

در آینده، ChatGPT ممکن است در مراقبت از بیمار و سایر زمینه های پزشکی مفید باشد. اما به یاد داشته باشید که سیستم طبقه بندی پزشکی ندارد زیرا به طور خاص برای مراقبت های بهداشتی طراحی نشده است.

بنابراین، بهتر است از اتکا به آن برای کارهای مهم مراقبت های بهداشتی مانند تشخیص و درمان اجتناب کنید زیرا گاهی اوقات ممکن است اشتباه کند و اطلاعات نادرستی ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا