کادوی ولنتاین
بهداشت و سلامت

شناسایی محرک های آسم آلرژیک

آسم آلرژیک شایع ترین نوع آسم است. این بیماری باعث حمله می شود، زمانی که آلرژن هایی مانند گرد و غبار، موی حیوانات خانگی یا گرده باعث انقباض مجاری هوایی می شوند. این منجر به علائم آسم از جمله تنگی نفس، خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و سرفه می شود. علائم آسم ناشی از آلرژی گاهی اوقات به سادگی آسم نامیده می شوند. از نظر پزشکی، به آن آسم برونگرا گفته می شود.

ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد رابطه بین آلرژی و آسم و اینکه چه درمان هایی می تواند کمک کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک خطرناک و گاهی کشنده است که می تواند علائمی مشابه آسم آلرژیک داشته باشد، از جمله تنگی نفس و خس خس سینه. در صورت تردید، اگر در تنفس مشکل دارید یا در اثر واکنش آلرژیک دچار تورم صورت می شوید، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

آسم آلرژیک و حساسیت در کودکان

آسم آلرژیک بیشتر در کودکان شایع است، اگرچه بزرگسالان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. ۱ از بچه هایی که آسم دارند، ۹۰ درصد آسم آلرژیک دارند. از بزرگسالان مبتلا به آسم، ۵۰ درصد آسم آلرژیک دارند.

علت های آسم آلرژیک، مانند سایر اشکال آسم، بسیار پیچیده است. هم ژن ها و هم محیط شما در آن نقش دارند. افرادی که سایر آلرژی ها و بیماری های خودایمنی دارند، در معرض خطر بیشتری برای آسم هستند. اگر یکی از اعضای خانواده شما آسم، تب یونجه یا اگزما دارد، بیشتر احتمال دارد که آسم آلرژیک داشته باشید.

به همین ترتیب، فرزندان شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم آلرژیک هستند اگر شما آن را داشته باشید. حدود نیمی از کودکان مبتلا به آسم این بیماری را تا زمانی که بزرگسال شوند از دست می دهند.

علائم خفیف آسم آلرژیک

آسم، از جمله آسم آلرژیک، دارای چهار علائم اصلی است که عبارتند از:

 • · خس خس سینه
 • · سرفه
 • · تنگی قفسه سینه
 • · تنگی نفس

اینها ممکن است خفیف باشند، اما همچنین می توانند جدی تر باشند. اگر شما یا فرزندتان این علائم را دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد زمان وقوع علائم سؤال خواهد کرد و ممکن است آزمایش آلرژی را تجویز کند تا مشخص کند چه محرک هایی به آسم آلرژیک شما کمک می کنند.

علائم شدید آسم آلرژیک

حدود ۵ تا ۱۰ درصد از افراد مبتلا به آسم آلرژیک علائم شدید آسم را تجربه خواهند کرد. ۶ با آسم شدید، علائم آسم معمولی بیشتر بارزتر و دشوارتر برای مدیریت خواهند بود.

آسم شدید همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

 • · تنفس سریع
 • · مشکلات تنفسی در شب
 • · تپش قلب
 • · مشکل در انجام کارهای روزانه

لیست کامل محرک های آسم آلرژیک

حملات آسم آلرژیک زمانی اتفاق می افتد که یک ماده آلرژی زا را استنشاق کنید. ۲ MedlinePlus. آسم آلرژیک. کتابخانه ملی پزشکی. بسیاری از محرک های مختلف می توانند باعث آسم آلرژیک شوند، درست مانند خاراندن. آلرژن های رایج باعث آسم آلرژیک می شوند:

 • موی حیوانات خانگی، از جمله سگ ها، گربه ها، پرندگان، جوندگان و سایر حیوانات خانگی
 • سوسک ها که در همه محیط ها یافت می شوند و حساسیت به سوسک رایج است
 • کنه های گرد و غبار، حشرات میکروسکوپی که می توانند در وسایل خانگی مانند ملافه، مبلمان و فرش زندگی کنند
 • کپک، یک آلرژن رایج
 • گرده و سایر آلرژن های فصلی
 • تحریک کننده های هوایی، از جمله عطرها، آلودگی یا دود

حمله آسم آلرژیک بدون استنشاقی

مواجهه با حمله آسم می تواند ترسناک باشد، به خصوص اگر استنشاقی ندارید. اگر این اتفاق بیفتد، این مراحل را دنبال کنید:

 • تغییر وضعیت بدن خود: به حالت نشسته مستقیم بنشینید که می تواند مجاری هوایی و ریه های شما را باز کند.
 • تغییر نحوه تنفس خود: نفس های آهسته و عمیق از بینی و از طریق دهان بکشید.
 • از محرک دور شوید: پس از شناسایی محرک های آسم آلرژیک، مطمئن شوید که از آنها دوری می کنید.
 • کافئین بنوشید: کافئین می تواند راه های هوایی شما را در طول حمله آسم آرام کند، سعی کنید یک فنجان قهوه یا چای گرم بنوشید.
  درخواست کمک: در شرایط اضطراری، همیشه با ۱۱۵ تماس بگیرید.
 • گاهی اوقات، آنتی هیستامین ها می توانند در هنگام حمله آسم آلرژیک کمک کنند. اما اینها برای همه کار نمی کنند، بنابراین بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

اگر شما یا فرزندتان آسم آلرژیک دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تهیه یک اسپری استنشاقی صحبت کنید. این دستگاه به افراد امکان می دهد دارو را مستقیماً وارد ریه های خود کنند تا راحت تر نفس بکشند. کودکان زیر ۴ سال ممکن است به جای آن از یک دستگاه مه پاش (دستگاهی که داروی آلرژی را برای استنشاق پودری می کند) استفاده کنند.

همچنین باید یک برنامه اقدام آسم ایجاد کنید. این برنامه مشخص می کند که در هنگام شروع علائم و هنگامی که علائم شدید هستند چه درمان هایی باید تجویز شود.

درمان آسم آلرژیک: جلوتر از علائم

بهترین راه برای درمان حملات آسم آلرژیک این است که قبل از شروع آنها آنها را متوقف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید با شما همکاری کند تا یک برنامه درمانی برای آلرژی ها و آسم شما ایجاد کند. این ممکن است شامل درمان هایی مانند داروهای ضد حساسیت بدون نسخه یا ایمونوتراپی باشد، که می تواند به صورت خوراکی در فرم های قرص یا مایع یا به صورت تزریقی، گاهی اوقات به عنوان تزریقات آلرژی نامیده می شود، مصرف شود.

اگرچه نمی توانید تمام حملات آسم آلرژیک را پیشگیری کنید، اما می توانید با انجام موارد زیر آنها را کمتر کنید:

 • شناسایی و اجتناب از محرک های خود
 • شناختن علائم و مداخله زودهنگام
 • استفاده از داروها طبق دستور پزشک، از جمله داروهای پیشگیرانه روزانه
 • مدیریت استرس

سلامت مداوم با آسم آلرژیک

آسم با بسیاری از بیماری های جدی دیگر مرتبط است، از جمله اسکار ریه تا اضطراب. بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض جانبی این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود به طور نزدیک همکاری کنید تا آسم آلرژیک خود را کنترل کنید. خود را در مورد زندگی با آسم آموزش دهید و یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که به او اعتماد دارید پیدا کنید.

خلاصه

آسم آلرژیک آسمی است که با استنشاق چیزی که به آن آلرژی دارید تحریک می شود. این شایع ترین نوع آسم است، به ویژه در کودکان. اگر شما یا فرزندتان آسم آلرژیک دارید، محدود کردن قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند موی حیوانات خانگی یا گرده مهم است.

همچنین باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای داشتن یک برنامه اقدام آسم همکاری کنید تا بدانید در صورت بروز حملات خفیف یا شدیدتر چه باید بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا