بهداشت و سلامت

درمان شوره سر

شوره سر پوست خشکی است که از پوست سر جدا شده است. این شوره ها سفید یا زرد هستند و ممکن است باعث خارش پوست سر شوند. شوره سر معمولاً نشانه ای از درماتیت سبوره ای است، یک بیماری پوستی که باعث تحریک و قرمزی می شود.

اگرچه شما نمی توانید به طور کامل از شوره سر جلوگیری کنید، اما چندین روش برای مدیریت آن وجود دارد. انواع مختلفی از گزینه های درمانی برای از بین بردن شوره سر، کاهش خارش و حفظ سلامت کلی پوست سر از طریق مواد ضد قارچی و ضد التهابی وجود دارد.

داروهای ضد شوره سر

از آنجایی که شوره سر می تواند شبیه سایر شرایط مانند پوست خشک باشد، بهتر است قبل از شروع هر گونه درمان ضد شوره سر با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید.

اغلب، اولین قدم در درمان شوره سر استفاده از گزینه های بدون نسخه(OTC) از داروخانه محلی شما است. برخی از موارد شوره سر ممکن است از نسخه های قوی تر یا محصولات نسخه ای بهره مند شوند.

بدون نسخه

محصولات بدون نسخه به عنوان اولین انتخاب مناسب برای اکثر موارد شوره سر در نظر گرفته می شوند. آنها می توانند به تسکین علائمی مانند شوره، خارش، خشکی و تحریک کمک کنند. این محصولات می توانند به شکل شامپو، نرم کننده، لوسیون یا فوم باشند

.
میکروارگانیسم های موجود در پوست سر، مانند قارچ یا باکتری، ممکن است به پوست سر خارش دار و پوسته پوسته شده شما کمک کنند.

محصولات ضد شوره بدون نسخه حاوی موادی هستند که برای از بین بردن میکروارگانیسم ها و آرام کردن التهاب استفاده می شوند. به دنبال محصولی با یکی یا چند مورد از مواد ضد قارچی، ضد باکتری یا ضد التهاب زیر باشید:

 • پیروتیون روی، یک آنتی میکروبیال رایج در محصولات ضد شوره است که از رشد قارچ مرتبط با شوره سر جلوگیری می کند.
 • سولفور سلنیوم، یک عاملی است که عفونت ها را درمان می کند، خارش را تسکین می دهد و شوره سر را از بین می برد.
 • قیر زغال سنگ، یک ماده ای است که در برابر قارچ و التهاب کار می کند و شوره سر و سبوم (روغن روی پوست سر) را کاهش می دهد.
 • اسید سالسیلیک، که به از بین بردن سلول های مرده و چربی اضافی پوست کمک می کند.
 • روغن درخت چای، که ممکن است خواص ضد قارچی داشته باشد.

از آنجایی که محصولات دارای مواد تشکیل دهنده مختلفی هستند، دستورالعمل های مختلفی خواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از محصولات می توانند روزانه استفاده شوند. برخی دیگر باید حداقل دو تا سه بار در هفته به مدت چند هفته استفاده شوند تا پوست سر شما پاک شود و در حالی که برخی از محصولات باید پنج دقیقه روی موهای شما باقی بمانند، برخی دیگر باید بلافاصله شسته شوند.

 1. دستورالعمل ها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که از محصول به درستی استفاده می کنید.
 2. اگر هیچ بهبودی را تجربه نمی کنید، از محصولی با مواد تشکیل دهنده متفاوت استفاده کنید و ببینید آیا آن کار می کند.
 3. یک بار که شوره سر شما بهبود یافت، کارشناسان توصیه می کنند که هر هفته یک بار شامپوی دارویی برای کمک به جلوگیری از عود شوره سر استفاده کنید.

نسخه

اگر محصولات ضد شوره بدون نسخه موثر نیستند، ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است داروی ضد شوره نسخه ای را توصیه کند. برای موارد شدیدتر شوره سر، این اغلب شامل شامپوهای ضد قارچی یا محصولات فرموله شده بدون شستشو با مواد تشکیل دهنده و قدرت های مختلف است.

 1. به عنوان مثال، ممکن است برای شما یک نسخه از شامپوی ضد قارچی کتوکونازول ۲٪ تجویز شود. شامپو کتوکونازول ۱٪ بدون نسخه تحت نام تجاری Nizoral موجود است و هر سه تا چهار روز به مدت هشت هفته استفاده می شود. نسخه قوی تر معمولاً فقط یک بار استفاده می شود.
 2. اگر التهاب پوست سر شدید باشد، ممکن است یک کورتیکواستروئید موضعی مانند فلوئوسینولون (به فروش می رسد تحت نام های تجاری مانند Synalar و Capex) برای استفاده روی پوست سر خود تجویز شود. هنگامی که برای مدت کوتاهی استفاده می شود
 3. اگر التهاب پوست سر شدید باشد، ممکن است یک کورتیکواستروئید موضعی مانند فلوئوسینولون (به فروش می رسد تحت نام های تجاری مانند Synalar و Capex) برای استفاده روی پوست سر خود تجویز شود. هنگامی که برای مدت کوتاهی استفاده می شود، دارو می تواند به تسکین خارش و التهاب کمک کند.
 4. اگر با ضد قارچ ها و کورتیکواستروئیدهای موضعی نتیجه نمی گیرید، گزینه بعدی ممکن است یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند Protopic (tacrolimus) یا Elidel (pimecrolimus) باشد. این داروها میزان فعالیت سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهند، که منجر به کاهش پوسته پوسته شدن، قرمزی و خارش می شود.

سبک زندگی

تعداد زیادی عوامل اعتقاد بر این است که در تولید شوره سر نقش دارند، برخی از آنها مانند قارچ، استرس و تغذیه ممکن است از طریق تغییر سبک زندگی قابل حل باشند.

برخی از تغییرات رژیم غذایی ممکن است به بهبود سلامت کلی پوست سر شما با کاهش التهاب کمک کند، که می تواند به درمان شوره سر کمک کند.

خوردن غذاهایی که التهاب را کاهش می دهند، مانند غذاهایی که در رژیم غذایی مدیترانه ای قرار دارند، ممکن است به شوره سر کمک کند. در همین حال، محدود کردن غذاهایی که التهاب را تحریک می کنند، مانند غذاهای فرآوری شده، ممکن است همچنین بتواند به شوره سر کمک کند.

حذف غذاهای تهیه شده با مخمر یا قارچ، مانند نان، پنیر و آبجو، ممکن است به شوره سر نیز کمک کند. در عوض، می توانید با مصرف پروبیوتیک ها بدن خود را با باکتری ها و مخمرهای مفیدتر پر کنید.

شما باید همیشه با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید تا مطمئن شوید که حذف هر چیزی از رژیم غذایی خود یا ایجاد تغییرات در آن برای شما ایمن است.

زندگی با مدیریت شوره سر

شوره سر بسیار شایع است. می تواند در طول زمان برود و برگردد.

معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک برای شوره سر نیست. مدیریت پوسته پوسته شدن و خارش ممکن است با تلاش و خطا با فرمول های شامپو OTC مختلف انجام شود. اگر متوجه شدید که شوره سر با محصولات OTC از بین نمی رود، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا علت شوره سر را تعیین کنید و در صورت لزوم یک درمان قوی تر را تجویز کند.

هنگام اتخاذ اقدامات برای کنترل شوره سر، بافت مو ممکن است بر میزان frecuencia که باید از شامپو ضد شوره استفاده کنید تأثیر بگذارد. افراد می توانند به طور معمول شامپو ضد شوره را دو بار در هفته اگر سفید یا آسیایی هستند و هفته ای یک بار اگر سیاه پوست هستند استفاده کنند.

رنگ مو ممکن است نیز باید در نظر گرفته شود اگر شما استفاده از یک شامپو ضد شوره با قیر زغال سنگ. این ماده می تواند موهای بلوند، خاکستری یا سفید را رنگ کند.

شامپو با قیر زغال سنگ همچنین می تواند پوست سر شما را حساس تر به نور خورشید کند. بنابراین اگر از این روش درمانی استفاده می کنید، مطمئن شوید که پوست سر خود را از نور خورشید محافظت کنید

اگر وجود شوره سر روی لباس های تیره شما باعث خجالت شما می شود، می توانید در صورت امکان از لباس های روشن تر استفاده کنید.

مرور سریع

شوره سر یک بیماری پوستی شایع است. اگر آن را دارید، پوسته های سفید یا زرد از پوست سر شما جدا می شوند. پوسته ها همچنین می توانند پوست سر شما را خارش کنند.

خوشبختانه، شوره سر قابل درمان است. انواع مختلفی از محصولات بدون نسخه مانند شامپوهای ضد شوره وجود دارد که می توانند از پوسته پوسته شدن جلوگیری کنند. شامپوها حاوی مواد تشکیل دهنده مختلف هستند، بنابراین باید ببینید کدام یک برای شما بهتر کار می کند.

اگر درمان های بدون نسخه موثر نباشند، نسخه هایی وجود دارند که می توانند به درمان شوره سر شما کمک کنند. تغییرات رژیم غذایی و استفاده مداوم از شامپو ضد شوره ممکن است به مدیریت مداوم شوره سر کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا