لوازم سفر، کمپینگ و کوهنوردی

راهنمای جامع لوازم مورد نیاز سفرهای طبیعت گردی یک روزه

اگر به تازگی قصد شروع سفر های کمپینگ و بودجه محدود شما را سر درگم کرده است، این راهنما را برای شما تهیه کرده‌ایم تا سفر بک‌پکی خود را با خیال آسوده شروع کنید.

حتما شما هم در شبکه‌های اجتماعی و رسانه های دیگر بارها عکس‌های کوله‌گردان را در مکان‌های متفاوت مشاهده کرده‌اید که با چهره‌ای مشعوف و صورتی آسوده در حال لذت بردن از سفر خود می‌باشند، ولی آیا تا به حال فکر کرده اید که چه مقدار ازین آسودگی به لوازم این طبیعت گردان وابسته است؟ آیا می‌توان بدون تجهیزات درست قدم به دنیای ناشناخته گذاشت و از سفر لذت برد؟ اگر نیمی از لذت سفر با هم‌سفر خوب باشه، دست کم نیمی از باقی لذت را لوازم مناسب شما شکل می‌دهد که نبود آن می‌تواند نه تنها این لذت را برای شما محیا نکند بلکه از باقی لذت‌های شما هم بکاهد!

پس در ادامه چند مورد از لوازم ضروری حضور شما در برنامه های یک روزه بک‌پکی را مرور می‌کنیم.

کفش مناسب

مهمترین وسیله شما در هر سفری، ابزاری است که با آن حرکت می‌کنید، و در هر جایی اولین و ضروری ترین ابزار حمل و نقل کفش شماست، یک کفش خوب طبیعت گردی، علاوه بر حفظ سلامت شما، از خستگی زودرس شما جلوگیری می‌کند و در شرایط متفاوت به خوبی عمل خواهد کرد.

اگر قصد شما سفر به مناطق کوهستانی و شیب دار است، حتما باید از کفش های دارای لژ مخصوص کوهنوردی که در قسمت ساق پا تقویت شده‌اند استفاده کنید، این کفش ها معمولا ضد آب هستند و در باقی موارد حتما مقاومت در برابر آب دارند تا به راحتی با نفوذ آب پای شما خیس نشود و دچار سرمازدگی یا خستگی پا نشوید.

بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین کیف کمری برای فعالیت‌های گوناگون

کفش کوهنوردی مردانه هامتو 

کفش کوهنوردی مردانه هامتو 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هومتو از تولید کنندگان بنام کفش است که سالهاست در این راستا فعالیت دارد، اگر چه کفشهای آن حرفه ای و مناسب فعالیت های سنگین کوهنوردی نیستند، اما گزینه بسیار عالی برای برنامه های طبیعت گردی یکروزه شما در مناطق کوهستانی بشمار می‌آیند، مقاومت این کفشها در برابر آب و زیره فشرده آن تضمین کننده راحتی شما در طول سفر میباشد.

هومتو انواع مختلف کفش را دارد که این دو نمونه مردانه و زنانه از مدل های خوب آن میباشد.

کفش کوهنوردی زنانه هامتو

کفش کوهنوردی زنانه هامتو

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر قصد پیمایش مسیری در طبیعت را دارید، علاوه بر کفش های کوهنوردی، میتوانید از کفش های سبک‌تر ترکینگ نیز استفاده کنید، مزیت این کفش ها نسبت به کفشهای کوهنوردی، وزن کمتر آنها و تنفس راحت تر کفش است، این کفشها معمولا در برابر آب مقاومت خوبی دارند و زیر آن به گونه ایست که در گل و لای و زمین خیس دچار لغزش نمی‌شوید.

کفش کوهنوردی مردانه هامتو

کفش کوهنوردی مردانه هامتو

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کفش کوهنوردی زنانه هامتو 

کفش کوهنوردی زنانه هامتو 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر برنامه شما دره نوردی یا رودخانه نوردی است، بهترین کفش‌های برای شما، صندل های طبیعت گردی هستند که به‌راحتی خشک میشوند و در مقابل خروج آب از اطراف پای شما مقاومت ندارند، این صندل ها باید از پنجه های پای شما در برابر سنگ های رودخانه محافظت کنند و از زیر مناسب و دوخت محکمی برخوردار باشند. باز هم بهترین صندل های بازار ایران در حال حاضر برای برند های هومتو و کین است که از قیمت خوب نیز برخوردار می‌باشند.

بخوانید: بهترین لوازمی که برای یک هیچ هایک موفق نیاز دارید

صندل زنانه کین

صندل زنانه کین

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مدل زیر از برند هومتو که در دو مدل زنانه و مردانه موجود می‌باشد دارای بند چسبی است و از کیفیت قابل قبولی برخوردار می‌باشد، یکی از راحت ترین صندل های موجود در بازار برای طبیعت گردی های خیس این گزینه است

صندل ورزشی هامتو 

صندل ورزشی هامتو 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کوله مناسب

بعد از کفش، نوبت به وسیله ای میرسد که نقش حمل لوازم شمارا بر عهده دارد، این کوله باید علاوه بر داشتن فضای مناسب، دارای طراحی ارگونومیک باشد که تا سلامتی شما را در برابر فشار بار وارده حفظ کند، همچنین زیپ ها و رویه مناسب و ضد آب موجب دیرتر خیس شدن وسایل شما می‌شود و وسایل شما را در برابر باران محافظت می‌نماید.

یک کوله یک روزه معمولا در سایز ۲۰ الی ۳۶ لیتری بسته به برنامه شما قابل تهیه است، کوله‌های حجیم بالای ۲۵ لیتر باید دارای بند کمری باشد تا وزن کوله را مستقیم به پای شما هدایت کند و از فشار آمدن به ستون فقرات شما جلوگیری نماید.

بخوانید: کیسه های ضد آب یا درای بگها، همراه شما در سفرهای تابستانه

کوله پشتی کوهنوردی ۳۰ لیتری آی وان

 کوله پشتی کوهنوردی 30 لیتری آی وان

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کوله از برن آیوان، با حجم ۳۰ لیتر علاوه بر محفظه داخلی، دارای دو جیب جانبی برای حمل قمقمه یا لوازم شماست، همچنین می‌توانید بوسیله بند‌های اتصال آن عصای کوهنوردی خود را در زمانی که نیاز ندارید حمل کنید. وزن این کوله یک کیلوگرم است و طراحی آن برای حمل بارهای سبک بسیار عالی است. همچنین این کوله امکان اتصال کمل بک را دارد و حمل آب را برای شما در تابستان راحت می‌کند.

کوله پشتی کوهنوردی ۲۰ لیتری پکینیو 

کوله پشتی کوهنوردی 20 لیتری پکینیو 

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اگر فکر می‌کنید لوازم شما حجم کمی از کوله را نیازمند است، می‌توانید با یک کوله بیست لیتری کله گاوی به سفر بروید، این کوله دارای جیب‌های مختلفی است که برای دسته بندی وسایلتان می‌توانید از آنها استفاده کنید، همچنین یک بند بزرگ برای اتصال لوازم خاص مانند کلاه و دو جیب کناری کول یاری دهنده شما در طول سفرتان خواهند بود.

این کوله از بند حمایت کمری برخوردار نیست و به جای تسمه ای تعبیه شده تا با نزدیک نگه داشتن کوله به بدن شما مرکز ثقل بار را به ستون فقرات شما نزدیک کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری نماید.

دستمال سر

اگر به عکسهای بیعت گردان و کوهنوردان دقت کرده باشید، در اکثر آنها پارچه ای روی سر یا دستان و یا گردن آنها به طرح های متفاوت وجود دارد که شاید برایتان عجیب باشد ولی این وسیله همانند کفش یه عضو جدا نشدنی لوازم سفر شما خواهد بود!

دستمال های سر در طرح ها و رنگ های متفاوت، و برای کاربردهای گوناگون موجود می‌باشند، از آنها می‌توانید صرفا جهت مقابله با نور افتاب روی سر استفاده کنید، اما در واقع این وسیله با جنس خاص پارچه خود موجب تنفس راحت تر پوست شما خواهد شد و رطوبت حاصل از عرق شما را به سطح خود هدایت می‌کند، این موضوع علاوه بر خشک نگهداشتن پوست شما موجب خنک شدن ناحیه مورد استفاده خواهد شد. علاوه بر این موضوع از دستمال سر می‌توانید برای پاک کردن عرق خود یا خنک کردن خود با پارچه خیس آن استفاده کنید.

از ویژگی‌های یک دستمال سر خوب خشک شدن سریع و مقاومت خوب در برابر اشعه مضر آفتاب است.

دستمال سر و گردن باف مدل Handicraft Turquoise

دستمال سر و گردن باف مدل Handicraft Turquoise

مشاهده این محصول در دیجی کالا

دستمال‌های سر دارای انواع محتلف در طرح های متفاوت هستند، دستمال سر زیر از برند معروف باف، اولین تولید کننه دستمال‌های سر می‌باشد که مناسب آب و هوای خشک و بیابانی است، از ویژگی‌های این دستمال خنک کنندگی و خشک شدن سریع آن، همچنین مفاومت حداکثری در برابر اشعه خورشید می‌باشد.

دستمال سر و گردن باف مدل UV Protection Trail Desert

دستمال سر و گردن باف مدل UV Protection Trail Desert

مشاهده این محصول در دیجی کالا

شما میتوانید با جستجوی ساده در اینترنت از انواع شیوه های بستن دستمال سر اطلاع پیدا کنید.

کلاه آفتابی

هرگز کلاه آفتابی خود را فراموش نکنید! این کلاه علاوه بر خنک نگاه داشتن شما، از پوست نواحی سر شما در برابر اشعه مضر آفتاب جلوگیری می‌کند، پوست اطراف گوش پشت گردن و موهای شما به شدت در مقابل آفتاب حساس می‌باشند و طبیعت گردان متوجه صدمه و سوختگی آنها تا روز بعد برنامه نخواهند شد. همچنین کلاه های آفتابی خوب با پوشش داخلی از بازتاب اشعه ماورای بنفش به چشمان شما جلوگیری می‌کنند.

کلاه کپ مردانه باف مدل Helix

کلاه کپ مردانه باف مدل Helix

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کلاه‌های افتاب گیر با پوشش نقابی از بهترین انواع کلاه برای سفر های طبیعت گردی هستند که می‌توانید آنها را تهیه کنید، این کلاه‌ها با پوشاندن کامل نواحی مختلف سر شما به هیچ عنوان اجازه برخورد نور آفتاب به پوست شما را نخواهند داد.

کلاه آفتاب گیر کلمبیا مدل CLCU9142-413

کلاه آفتاب گیر کلمبیا مدل CLCU9142-413

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قمقمه آب

آخرین وسیله و یکی از مهم‌ترین وسایل شما برای حضور سلامت در طبیعت گردی، قمقمه آب می‌باشد. این قمقمه‌ها باید دربرابر ضربه‌های احتمالی مقاوم باشند و سلامت آب شما را در طول سفر تضمین کنند، همچنین راحتی در استفاده در حین فعالیت یکی از مهمتری موارد خرید این وسیله می‌باشد.

قمقمه‌ی خوب دارای حجم نیم تا یک لیتر است، همچنین قمقه‌های آب مشکی یا کمل بک از بهترین نوع قمقمه‌ها برای فعالیت‌های کوهنوردی و پیمایشی است که در کوله شما نصب شده و با شلنگی به بیرون آب را هدایت می‌کند. این قمقمه ها معمولا دارای حجم بیشتری از قمقمه های عادی است، و استفاده از آنها بمراتب راحت تر است همچنین حضور آن در داخل محفظه کوله علاوه بر تضمین سلامت ماندن قمقمه، از افزایش دمای آب جلوگیری می‌کند.

کمل بک اسنو هاک در دو مدل ۳ لیتری و ۲ لیتری از کمل بک های مناسب بازار است که میتوانید روی آن حساب کنید. لازم بذکر است حتما روش‌های نگهداری آب در کمل بکها در زمان استفاده و در زمان انبارش را مطالعه کنید تا طول عمر آنها افزایش یابد و سلامت شما به خطر نیفتد.

کمل بک اسنو هاوک مدل cmp-moh گنجایش ۳ لیتر

کمل بک اسنو هاوک مدل cmp-moh گنجایش 3 لیتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قمقمه دیگر پیشنهادی ما قمقمه لاکین است که علاوه بر استفاده به عنوان قمقمه میتواند با پاشش آب به صورت شما، دمای بدن شما را کاهش دهد و موجب سرحالی شما گردد.

حجم این قمقمه ۷۰۰ میلیلیتر می‌باشد و با قیمت خوبی می‌توانید آن را تهیه نمایید.

قمقمه لاکین مدل WB-004

قمقمه لاکین مدل WB-004

مشاهده این محصول در دیجی کالا

برچسب ها

ابراهیم موسوی

خسته از زندگی شهری و عاشق طبیعت بکر خدا، هروقت فرصتی باشه کولمو برمیدارم و میزنم به جاده، علاقمند به پیمایش در مسیر های بلند و شبمانی‌‌های طولانی هستم، در بین دوستانم معروفم که اگر ولش کنی بعدش باید بری و تو جنگل دنبالش بگردی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن