بهداشت و سلامت

علل و عوامل خطر کم خونی

کم خونی، که به کاهش تعداد، اندازه یا عملکرد گلبول های قرمز خون (RBC) اشاره دارد، دلایل مختلفی دارد، از جمله تولید کمRBC، نقص در RBC ها و تخریب یا از دست دادن RBC ها.

بسیاری از شرایط پزشکی می توانند باعث کم خونی شوند، مانند کمبودهای تغذیه ای، بیماری ارثی سلول داسی شکل و مالاریای عفونی. ممکن است وضعیتی سلامتی داشته باشید که خطر کم خونی را افزایش دهد و عوامل سبک زندگی نیز می توانند در این امر نقش داشته باشند. از آنجایی که علل زیادی برای کم خونی وجود دارد، شدت و تأثیرات این بیماری بر سلامت کلی شما اگر بیش از یک عامل خطر در یک زمان داشته باشید، جدی تر خواهد بود.

علل شایع:

شما می توانید به دلیل هر بیماری که بر RBC های شما تأثیر می گذارد، کم خونی مزمن ایجاد کنید. یا ممکن است به دلیل یک رویداد جدی سلامتی مانند خونریزی سریع یا شوک حاد، به طور ناگهانی کم خونی حاد را تجربه کنید.

شایع ترین علل کم خونی مزمن، کمبود ویتامین B12 و کمبود آهن است. هر دو مورد این شرایط می توانند به رژیم غذایی شما مرتبط باشند، اما بیماری های پزشکی و سموم ها نیز می توانند باعث این کمبودهای تغذیه ای شوند، حتی اگر به اندازه کافی از این مواد مغذی در غذا یا مکمل های خود مصرف کنید.

طول عمر RBC:

RBC ها در مغز استخوان در پاسخ به اریتروپویتین (EPO)، هورمونی که توسط کلیه ها آزاد می شود، تولید می شوند. بدن شما برای تولید RBC های سالم به مواد مغذی، از جمله ویتامین ها، پروتئین ها و آهن نیز نیاز دارد.

RBC های شما به طور معمول حدود سه ماه در قلب و رگ های خونی شما گردش می کنند قبل از اینکه تجزیه شوند. برخی از اجزای RBC ها در طحال بازیافت می شوند.

هر گونه اختلال در چرخه زندگی RBC های شما – از مرحله ای که پیش سازهای آنها در مغز استخوان تشکیل می شوند، تا طول عمر استاندارد آنها قبل از تخریب طبیعی آنها – می تواند منجر به کم خونی شود.

تولید غیرطبیعی RBC:

ممکن است به دلیل اختلالات در تولید RBC توسط بدن، کم خونی ایجاد شود. برخی از شرایط باعث کاهش تعداد RBC ها می شوند و برخی دیگر باعث تولید RBC های معیوبی توسط بدن می شوند که به درستی کار نمی کنند.

کم خونی ناشی از مشکلات تولید RBC شامل:

 • کمبود ویتامین B12: این یک کمبود ویتامین شایع است که می تواند ناشی از کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی یا التهاب در معده باشد. ویتامین B12 برای تشکیل سالم RBC ضروری است و در محصولات حیوانی و همچنین غذاهایی که با این ماده مغذی غنی شده اند یافت می شود. گاهی اوقات، یک رژیم گیاهخواری یا رژیمی که سرشار از غذاهای فست فود باشد، می تواند مستعد کننده این کمبود ویتامین باشد.
 • کمبود ویتامین B12 باعث کم خونی ماکروسیتیک (گاهی اوقات به عنوان کم خونی مگالوبلاستیک نیز توصیف می شود) می شود، وضعیتی که در آن بدن RBC های بسیار بزرگ تولید می کند که عملکرد درستی ندارند.
 • کمبود فولات: این ویتامین، که همچنین به عنوان ویتامین B9 شناخته می شود، در سبزیجات و غلات وجود دارد. این ویتامین با ویتامین B12 در تولید RBC های سالم همکاری می کند. کمبود معمولاً ناشی از کمبود تغذیه ای است و منجر به کم خونی ماکروسیتیک می شود.
 • کمبود آهن: RBC های شما حاوی هموگلوبین، پروتئینی هستند که اکسیژن را حمل می کند. آهن، یک ماده معدنی، جزء حیاتی هموگلوبین است. کم خونی ناشی از کمبود آهن می تواند به دلیل کمبود دریافت آهن یا خونریزی مداوم (مانند زخم یا سرطان) ایجاد شود. غذاهایی که حاوی آهن هستند شامل سبزیجات برگ سبز، گوشت و غذاهای دریایی است. کم خونی ناشی از کمبود آهن، که با تعداد کمی از RBC های کوچکتر از معمول مشخص می شود، اغلب به عنوان کم خونی میکروسیتیک شناخته می شود.
 • سوء جذب: زمانی که معده و/یا روده های شما به طور کافی مواد مغذی را جذب نمی کنند، ممکن است فاقد برخی از ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز برای تشکیل RBC های سالم باشید. شرایطی مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا اسهال می تواند منجر به سوء جذب شود. و اغلب، پس از جراحی برداشتن بخشی از معده برای درمان بیماری روده یا کاهش وزن، کاهش جذب مواد مغذی می تواند منجر به کم خونی شود.
 • کم خونی خطرناک: این نوع نادر کم خونی ناشی از کمبود فاکتور داخلی، پروتئینی است که به بدن شما در جذب ویتامین B12 کمک می کند. اعتقاد بر این است که کم خونی خطرناک یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول هایی که فاکتور داخلی تولید می کنند آسیب می رساند. این منجر به کمبود ویتامین B12 می شود، اما کمبود ویتامین B12 همیشه با کم خونی خطرناک مرتبط نیست.
 • کم خونی آ پلاستیک: زمانی که مغز استخوان در تولید RBC کم کار است، این وضعیت به عنوان کم خونی آ پلاستیک توصیف می شود. شما می توانید بدون علت شناخته شده کم خونی آ پلاستیک اولیه داشته باشید، یا این کم خونی می تواند در ارتباط با مشکلات سلامتی مانند سرطان، پرتودرمانی یا داروهایی که با خون سازی مغز استخوان (تشکیل RBC) تداخل دارند، رخ دهد.
 • سرطان: کم خونی می تواند به دلیل بسیاری از اثرات سلامتی مختلف انواع سرطان ایجاد شود. برای مثال، سرطان های روده ممکن است باعث خونریزی و/یا اختلال در جذب مواد مغذی شوند، سرطان های مغز استخوان با تولید RBC تداخل می کنند و سرطانی که کلیه ها را درگیر می کند، تولید EPO را مختل می کند. علاوه بر این، شیمی درمانی و پرتودرمانی به طور معمول سنتز RBC را مهار می کنند. و اگر سرطان از یک ناحیه بدن به ناحیه دیگر متاستاز (انتشار) پیدا کند، می تواند به دلیل تأثیر آن بر عضوی که به آن متاستاز می کند، باعث کم خونی شود.
 • نارسایی کلیه: اگر کلیه ها نتوانند عملکرد طبیعی خود را انجام دهند، ممکن است EPO کافی برای تحریک مغز استخوان تولید نکنند. در این مورد، سنتز RBC ناکافی خواهد بود و منجر به کم خونی با تعداد کم RBC خواهد شد.
 • نارسایی کبد: اگر نارسایی شدید کبد داشته باشید، ممکن است در متابولیزه کردن پروتئینی که برای تولید RBC های سالم مورد نیاز است، مشکل داشته باشید که منجر به کم خونی می شود.
 • کم خونی ناشی از بیماری های مزمن: اغلب، افرادی که بسیار بیمار هستند، کم خونی مزمن دارند. گاهی اوقات، علت دقیق مشخص نیست، اما عواملی مانند سوء تغذیه، نارسایی کبد و بیماری کلیه می توانند عوامل کمک کننده باشند.
 • الکلیسم: مصرف مزمن و زیاد الکل از طریق تعدادی از مکانیسم ها از جمله نارسایی کبد، سرطان کبد، سوء تغذیه و آسیب معده منجر به کم خونی می شود.
 • از بین رفتن گلبول های قرمز خون:حتی اگر بدن شما گلبول های قرمز خون سالم و طبیعی تولید کند، اگر تعداد زیادی از گلبول های قرمز را قبل از اینکه بدن بتواند آنها را جایگزین کند، از دست بدهید، ممکن است دچار کم خونی شوید. این امر می تواند به طور ناگهانی رخ دهد یا یک فرآیند مزمن و آهسته باشد.
 • خونریزی دستگاه گوارش (GI): به دلیل زخم، پولیپ، التهاب یا سرطان دستگاه گوارش، ممکن است دچار خونریزی از معده، روده کوچک یا کولون شوید. این می تواند به آرامی رخ دهد و منجر به کم خونی مزمن شود. خونریزی شدید گوارشی ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و منجر به کم خونی حاد و تهدید کننده حیات شود.
 • قاعدگی شدید: قاعدگی بسیار شدید می تواند باعث خونریزی قابل توجهی شود. برخی از زنان به طور مکرر به دلیل خونریزی قاعدگی، به مدت چند روز در ماه دچار کم خونی خفیف می شوند.
 • خونریزی دستگاه ادراری: در برخی موارد، خونریزی خفیف ممکن است در ارتباط با عفونت مزمن مجاری ادراری یا سرطان مثانه رخ دهد که به طور معمول منجر به کم خونی خفیف می شود.
 • خونریزی حاد: صدمات شدید ناشی از تصادف یا زخم گلوله می تواند منجر به خونریزی سریع با کم خونی بالقوه کشنده شود.
 • شیستوزومیازیس: یک عفونت انگلی که می تواند در مناطق گرمسیری منتقل شود، این ارگانیسم به مثانه حمله کرده و باعث کم خونی ناشی از خونریزی می شود که ممکن است در ادرار مشاهده شود.

تخریب گلبول های قرمز خون:

شرایطی که باعث پارگی گلبول های قرمز خون می شوند به عنوان کم خونی همولیتیک توصیف می شوند. این بیماری ها ممکن است به طور ناگهانی رخ دهند و باعث کاهش سریع تعداد گلبول های قرمز خون سالم شوند.

مالاریا: اگرچه در ایالات متحده غیرمعمول است، عفونت مالاریا یکی از شایع ترین علل کم خونی در سراسر جهان است. این عفونت توسط انگلی ایجاد می شود که از طریق نیش پشه وارد بدن می شود. انگل با حمله به گلبول های قرمز خون و ایجاد پارگی در آنها باعث کم خونی می شود.

شوک: شوک فیزیولوژیک یک فوریت پزشکی است که شامل اختلالات فیزیکی خطرناک مانند نوسانات شدید فشار خون، تغییرات دمای بدن و تغییرات در مایعات و الکترولیت ها می شود. کم خونی همولیتیک می تواند ناشی از اختلال شدید عملکرد اندام مرتبط با شوک فیزیولوژیک باشد.

سپسیس و عفونت ها: عفونت خونی سپسیس می تواند منجر به کم خونی همولیتیک شود. گاهی اوقات عفونت های خفیف تر نیز می توانند باعث همولیز شوند، اما کم خونی معمولاً به اندازه کم خونی همولیتیکی که می تواند با سپسیس رخ دهد، شدید نیست.

واکنش به انتقال خون: در موارد نادری، به دلیل خطای پزشکی، ممکن است انتقال خون ناسازگار رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن گلبول های قرمز خون غیرسازگار اهداکننده را مورد حمله قرار داده و آنها را از بین می برد. این واکنش بالقوه کشنده باعث کم خونی سریع و منجر به آسیب شدید در تمام اندام های بدن می شود.

سرب: سمیت سرب و مسمومیت با سرب با بسیاری از اثرات مضر برای سلامتی، از جمله همولیز (تجزیه) گلبول های قرمز خون همراه است. وجود سرب در خون همچنین می تواند تشکیل گلبول های قرمز خون را مهار کند و به کم خونی آ پلاستیک کمک کند.

قرارگیری در معرض سموم: گاهی اوقات سموم های موجود در محیط، مانند آفت کش ها یا مواد شیمیایی صنعتی، می توانند باعث کم خونی شوند. سموم ها اغلب با کم خونی همولیتیک مرتبط هستند، اما می توانند باعث کم خونی آ پلاستیک نیز شوند.

هموگلوبینوری شبانه پاروکسیسمال (PNH) یک بیماری نادر است که در دوران بزرگسالی رخ می دهد و باعث همولیز می شود. این بیماری با جهش ژنتیکی (تغییر) مرتبط است، اما اعتقاد بر این نیست که ارثی باشد. بر این باور است که این بیماری زمانی رخ می دهد که سلول های ایمنی به گلبول های قرمز خون بدن حمله می کنند. ممکن است حملات همولیز به دلیل عفونت ها، بیماری ها یا بدون هیچ محرک مشخصی رخ دهد.

ایجاد شده توسط دارو:

تعداد زیادی از داروها می توانند به عنوان عارضه جانبی باعث کم خونی شوند و همه آنها یک نوع کم خونی را ایجاد نمی کنند. به عنوان مثال، Tegretol (کاربامازپین) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند باعث کم خونی آ پلاستیک شوند، در حالی که سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها می توانند کم خونی همولیتیک ایجاد کنند.

برخی داروها، مانند داروهای شیمی درمانی، می توانند هر دو نوع کم خونی را ایجاد کنند.

هر دارویی که می تواند عارضه جانبی کم خونی را ایجاد کند، لزوماً همیشه این کار را انجام نمی دهد.

ژنتیک:

تعداد زیادی از علل ارثی کم خونی وجود دارد، از جمله کم خونی سلول داسی شکل و کمبود گلوکز ۶-فسفات دهیدروژناز(G6PD). گاهی اوقات، کم خونی ارثی توسط عواملی مانند عفونت ها و استرس تشدید می شود، که ممکن است منجر به کاهش ناگهانی و خطرناک سطح گلبول های قرمز خون شود.

علل ژنتیکی کم خونی عبارتند از:

 • کم خونی سلول داسی شکل: این یک بیماری ژنتیکی است که منجر به تولید گلبول های قرمز خون غیر طبیعی می شود. گلبول های قرمز خون می توانند به شکل داسی شبیه به نیم ماه تغییر شکل دهند. داسی شدن گلبول های قرمز خون می تواند در پاسخ به فشار فیزیکی مانند عفونت ها و تب رخ دهد. گاهی اوقات داسی شدن گلبول های قرمز خون حتی بدون هیچ محرک مشخصی می تواند رخ دهد.
 • تالاسمی: این نوع کم خونی شامل گروهی از اختلالات خونی ارثی است که هر کدام با نقص در تشکیل مولکول هموگلوبین مشخص می شوند. تالاسمی منجر به کاهش تعداد گلبول های قرمز خون با توانایی حمل اکسیژن ضعیف می شود.
 • کروی سرخ ارثی: انواع مختلفی از کروی سرخ ارثی وجود دارد که همه آنها با گلبول های قرمز خون به شکل غیرطبیعی مشخص می شوند. گلبول های قرمز خون در کروی سرخ ارثی در طحال تخریب می شوند و منجر به کم خونی می شوند. سن شروع و شدت با انواع مختلف کروی سرخ ارثی متفاوت است و برخی افراد ممکن است کم خونی تهدید کننده حیات را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به دلیل این بیماری انرژی کمی داشته باشند.
 • کمبود G6PD: یک بیماری ارثی وابسته به X، G6PD از نظر شدت متفاوت است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض داروهای خاص یا مواد غذایی، همولیز را تجربه کنند.

 

قلب و عروق:

قلب خون را به تمام بدن پمپاژ می کند. بیماری قلبی می تواند بر انتقال خون و اکسیژن به اندام ها تأثیر بگذارد و باعث شود تأثیرات کم خونی شدیدتر از حالت عادی شود. شرایطی مانند نارسایی قلبی، آریتمی قلبی و انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) ممکن است اثرات کم خونی را تشدید کنند.

بیماری قلبی همچنین با چندین نوع کم خونی مرتبط است.

نارسایی شدید قلبی می تواند منجر به کاهش جریان خون به کلیه ها شود که منجر به نارسایی کلیه می شود. کم خونی می تواند به دلیل کمبود EPO ایجاد شود. نارسایی قلبی همچنین با کمبود آهن مرتبط است، اگرچه دلیل این ارتباط مشخص نیست.

بارداری به دلیل تغییرات قلبی عروقی اغلب با کم خونی همراه است. افزایش وزن و افزایش مایعاتی که در دوران بارداری رخ می دهد، غلظت گلبول های قرمز خون را در بدن کاهش می دهد و منجر به کم خونی می شود. زنان باردار ممکن است برای پیشگیری از کم خونی به مصرف بیشتر اسید فولیک، ویتامین B12 و آهن نیاز داشته باشند.

عوامل خطر سبک زندگی:

از آنجا که سوء تغذیه از عوامل کم خونی است، رژیم غذایی و الکل نقش مهمی ایفا می کنند. اگر مصرف غذاهای غنی از اسید فولیک، ویتامین B12 و/یا آهن کم باشد، حتی اگر عوامل خطر دیگری نداشته باشید، ممکن است دچار کم خونی ناشی از سوء تغذیه شوید.

مصرف زیاد الکل می تواند به کبد، معده و کلیه های شما آسیب برساند و منجر به کم خونی شود. الکل همچنین به دلیل سوء تغذیه، حتی زمانی که این اندام ها تحت تأثیر قرار نگرفته اند، با کم خونی مرتبط است.

قرار گرفتن در معرض سرب از طریق آب یا رنگ آلوده نیز می تواند منجر به کم خونی شود. اگر در خانه ای با رنگ سرب زندگی می کنید یا منبع آب شما حاوی بقایای سرب است، به احتمال زیاد خطر ابتلا به مسمومیت با سرب افزایش می یابد. شما ممکن است بتوانید منبع آب و خانه خود را برای یافتن شواهدی از آلودگی سرب آزمایش کنید.

کلام آخر

کم خونی علل متعددی دارد. این بیشتر نشانه ای از بیماری است تا خود یک بیماری. اگر کم خونی دارید، تیم پزشکی شما برای شناسایی علت اصلی کار خواهد کرد تا بتوان آن را به طور موثر درمان کرد.

به خاطر داشته باشید که ممکن است بیش از یک دلیل پزشکی برای کم خونی خود داشته باشید و ممکن است در مقطعی به دلیل دیگری دوباره دچار کم خونی شوید. این بدان معناست که شما باید توجه زیادی به تغذیه و سلامت کلی خود داشته باشید تا بتوانید از کم خونی پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا